Nadměrný příjem bílkovin

Nadměrný příjem bílkovin
O bílkovinách se mluví jako o nejdůležitějších živinách pro nabírání svalové hmoty. To může vést sportovce k nadměrnému příjmu bílkovin ve snaze nabrat více svalové hmoty.
Tento článek není strašákem, spíše jde o seznámení s problematikou nadbytku bílkovin v jídelníčku kulturistů, o které se téměř vůbec nemluví. Vysvětlení, proč se o nadbytku bílkovin (proteinů) nikde nemluví je věcí businessu prodejců sportovní výživy.
Proč omezovat dávky proteinových přípravků, když si zákazník při rychlé spotřebě jednoho balení proteinu brzy přijde koupit další balení?
Upozornění o nebezpečně vysokých, nadměrných dávkách proteinů nečekejte od výrobců a distributorů sportovní výživy ani od specialistů na výživu či sportovců, kteří téměř vždy zastupují, dělají reklamu jednotlivým výrobcům sportovní výživy – tedy je to jejich chlebíček.
Jakmile se mluví o růstu svalové hmoty, vždy dojde na téma bílkoviny, či lépe kolik bílkovin přijmou za jeden den a z jakých potravin bílkoviny čerpat. S tím jistě souvisí i otázka, jaký je nejlepší protein, který bych měl používat, abych měl dostatek bílkovin pro svoje svaly a mohl rychleji nabírat svalovou hmotu?
Nadměrný příjem bílkovin zařazených do jídelníčku neuspíší růst aktivní svalové hmoty, ale vysoké dávky naopak zabraňují, brzdí růst svalové hmoty.
Nadměrný příjem bílkovin ve stravě vede k vyčerpávání některých vitamínů a minerálních látek (vitamíny skupiny B, vápník, zinek), potřebných pro odbourávání nadbytku aminokyselin.
Nedostatek vápníku zvyšuje riziko zranění při tvrdém tréninku.
Snížený příjem zinku snižuje svalovou regeneraci, celkově imunitu i plodnost. Nadměrné dávkování bílkovin vede k akumulaci močoviny v plazmě, a to má negativní vliv na funkci CNS (únava lidského organismu). Při vylučování této močoviny ztrácí organismus mnoho vody a K+ iontů, čímž dochází ke zvýšení acidózy vnitřního prostředí.
S únavou vzniká nechuť k jídlu a celková nechuť ke cvičení, kdy se cítíte po celé dny unavení. Trávicí systém ztrácí poměrně vysoké množství energie kvůli přebytečnému množství bílkovin, které musí strávit a odstranit toxické látky, které vám putují v krvi po celém těle. Takže játra mají po celý den co na práci.
Také vzniká nadměrné množství rozkladných metabolických produktů, které přetěžují ledviny (vzniká skleróza glomerulů, vyšší výskyt ledvinových kamenů, zhoršování funkce až degenerace ledvin a zvýšená hladina kyseliny močové v krvi vede ke dně).
Zároveň se nadměrně zatěžuje jaterní metabolismus. Nadměrný příjem bílkovinných potravin, zejména živočišných, zvyšuje rozvoj hnilobných mikroorganismů v tlustém střevě. Nestrávené zbytky bílkovin se zde hromadí a zahnívají (hnilobná dyspepsie). Zde mohou vznikat první rakovinotvorné zárodky tlustého střeva. Zahnívání se prakticky projevuje zvýšenou plynatostí a bolestí břicha ve spodní části.
Někteří sportovci – kulturisté rádi mlží a doporučují nadměrné dávky bílkovin, již ale nepíší, že používají zakázané látky dopingového charakteru, které jim napomáhají toto vysoké množství bílkovin zpracovat a především strávit.
Také se může stát, že doporučují vysoké dávky bílkovin, aby nenápadně propagovali svého sponzora, který prodává proteinové přípravky a za propagaci je takový sportovec dobře finančně ohodnocen.
Spousta článků o výživě v českých časopisech jsou pouze překladem některých amerických či anglických autorů, kde jsou tyto informace mylně překládány do češtiny běžným překladatelem, který se ve výživě sportovců vůbec neorientuje.
Proto se k veřejnosti dostává mnoho mylných a nepřesných informací, často i několik let zastaralých, které jsou již dávno pasé. Takovéto publikované texty ve známých kulturistických časopisech poté klamou a především matou mladé sportovce, kteří těžko mohou posoudit kvalitu těchto textů.
Zvýšený příjem dusíku
Zvýšený příjem dusíku souvisí s celkovým zvýšeným příjmem bílkovin ve stravě.
Zvýšený příjem dusíku ve formě bílkovin se projeví během několika dní jeho zvýšeným vylučováním močí ve formě močoviny. V průběhu této doby však může být organismus dusíkem přesycen a tím poškozován.
Při náhlé změně z nadměrného příjmu bílkovin na nižší příjem bílkovin, vzniká za několik dní negativní dusíková bilance, i když přijímané celkové množství bílkovin je vyšší než je fyziologická potřeba těla.
Nadbytek dusíku (bílkovin) v rozumné míře zvyšuje u mužů tvorbu svalstva a pohlavní aktivitu, u žen snižuje pohlavní aktivitu a zvyšuje malátnost - celkovou slabost.
Dusíková bilance
Ukazatelem stupně metabolizmu bílkovin je dusíková bilance. Dusíková bilance je rozdíl mezi celkovým množstvím dusíku přijatého v potravě (bílkoviny jsou v potravě jediné látky obsahující dusík) a množstvím dusíku vyloučeného.
Pozitivní dusíková bilance
Pozitivní dusíková bilance znamená, že organizmus přijímá více dusíku, než vylučuje. Přijímá větší podíl bílkovin a ty zabudovává, regenerace a růst svalové hmoty.
Negativní dusíková bilance
Negativní dusíková bilance je dána zvýšeným odbouráváním vlastních bílkovin organizmu. To znamená větší výdej dusíku než příjem. Při nedostatečném příjmu bílkovin či při jejich špatném vstřebávání, to může být ovlivněno špatnou skladbou potravin bohatých na bílkoviny, především jednostranné pojídání například kuřecích prsou, kdy se do těla dostávají některé esenciální aminokyseliny v nadbytku a jiné jsou v nedostatku.
Jakmile se v těle nahromadí nadbytek bílkovin, dochází k nestrávení těchto látek a velice tak přetěžujete ledviny a játra, které odstraňují dusíkatý odpad. Začne vznikat ve větší míře amoniak, který putuje do mozku, kde poškozuje nervové buňky, které jsou odpovědné za vaší duševní pohodu, snižuje se tedy duševní výkon mozku.
Nedostatek bílkovin
Nedostatečný příjem bílkovin ve stravě kulturisty je také velkým problémem, který může zasáhnout vaše zdraví. Jestliže dlouhou době posilujete a nemáte dostatek bílkovin pro své tělo, pro regenerační procesy, těžko budete budovat svalovou hmotu.
S nedostatkem bílkovin se však v praxi téměř nesetkáte, tedy pokud budeme mluvit o kulturistech, kteří staví svůj jídelníček především na vysokém, nadměrném příjmu bílkovin. Rozumná hranice příjmu bílkovin by měla lehce přesahovat fyziologický výdej.
Zdraví prospěšné dávky bílkovin u kulturistů se pohybují v maximální hranici 1,6g na 1 Kg hmotnosti na den. Tedy při tělesné váze 80Kg by takový optimální příjem bílkovin, podporující maximálně růst svalové hmoty za podpory tréninku měl obsahovat 128g bílkovin na jeden den.
Při tomto množství bílkovin dochází k rychlejšímu růstu svalové hmoty, než při dávkách kolem 2g na 1Kg na den. Jelikož při těchto vysokých dávkách již probíhají všechny negativné procesy v těle, které jsme si popisovali výše v textu.