Potraviny, po kterých to roste

Potraviny, po kterých to roste


Jakmile pochopíte, že základem růstu svalové hmoty, nebo lépe řečeno, co nejrychlejšího růstu svalové hmoty je strava, budou pro vás dveře k velkým objemům otevřeny dokořán.


Čím dříve si dveře otevřete, tím dřív budete mohutní, svalnatí a silní. Možná budete i nejsilnější a největší ve vašem fitku. Všechno to závisí na vás a na vaší výdrži. Kdo vydrží déle, ten bude nejlepší!


Nebudu zde sestavovat žádný jídelníček, ten je na jiném místě » Nabírací jídelníček


Vypíšu a napíšu ty nejlepší zdroje živin pro vaše tělo.


Z čeho přijímat bílkoviny?


Bílkoviny jsou pro růst vašich svalů nesmírně důležité, nesmíte je však zase příliš přeceňovat a věnovat pouze pozornost jejich příjmu na úkor příjmu ostatních živin.


Maso

Maso obsahuje výborné aminokyseliny. Každý druh masa je velice rozdílný.

Vepřové maso je hodně tučné, ale to neznamená, že ho nesmíte nikdy jíst. Spíše by jste měli vybírat z libovějšího zadního vepřového masa. Příjem vepřového můžou s chladnou hlavou přijímat typy těžko nabírající. Pro typy s tendencí rychlého nabírání tukové části je vepřové maso i to zadní dost nevhodné.


Jestli jste, ale typem těžko nabírajícím, můžete příjem zadního libového vepřového zařadit do jídelníčku. Bude to i vhodné, protože jak už jsem psal výše, každé maso obsahuje jiné aminokyseliny, a proto je dobré jíst všechny druhy mas a mezi sebou je střídat.


Velkou chybou je upnout se pouze na kuřecí prsní řízky a těmi se ládovat den za dnem. Příjem bílkovin jen z kuřecích prsních řízků není vhodný. Nezapomínejte také na rybí maso, které je velmi důležité.

Ryby navíc obsahují dobré tuky, které ostatní masa neobsahují. Hovězí maso je také výborným zdrojem bílkovin. Zde je však problém dlouhé tepelné přípravy tak, aby maso dostatečně změklo.


Vejce

Vejce ve vašem jídelníčku nesmí chybět. Bez bílkovin vajec nebude přibírat. Ochudíte se o ty nejlepší živočišné bílkoviny. Samostatný článek o vejcích » Vejce urychlí nárůst svalové hmoty


Tvaroh

Další nezbytná potravina obsahující bílkoviny mléka. Příjem bílkovin z tvarohu se dá částečně nahradit kaseinovým proteinem. Pro růst svalové hmoty je však důležitější pevná strava, než doplňky výživy. Na tvaroh nesmíte zapomínat.

Maso, vejce, tvaroh. To by měl být každodenní příjem bílkovin. Podíl příjmu bílkovin je na 1Kg tělesné hmotnosti často nevhodně určen.


Sacharidy - cukry

Příjem sacharidů je také velice důležitý. Jejich příjem je odlišný především dle somatotypu.


Ektomorf

7,5g na 1Kg tělesné hmotnosti (např. váha 70Kg x 7,5g = příjem sacharidů 525g za den)


Mezomorf

6g na 1Kg tělesné hmotnosti (např. váha 70Kg x 6g=příjem sacharidů 420g za den)


Endomorf

3,6g na 1Kg tělesné hmotnosti (např. váha 70Kg x 3,6g = příjem sacharidů 252g za den)


Rýže

Existuje spoustu druhů rýže. Nejvíce se používá bílá rýže, klasicky v pytlíkách. Taková rýže není nejvhodnější, protože je příliš namletá a živiny (minerály, vitamíny, enzymy), které jsou těsně pod slupkou jsou tudíž odstraněny.


Co se týče množství sacharidů bílé rýže na 100g výrobku, je množství sacharidů o něco nižší než například u rýže parboilet, která je v podstatě jenom vyloupaná a tudíž má vyšší obsah látek i sacharidů na 100g.


Bílá rýže na rozdíl od rýže parboilet, je ale mnohem více chutná, a to bude u většiny lidí důvod, proč ji dají nejspíš přednost.

Další alternativou je například pohanka, která obsahuje řadu výživných látek a vysoký obsah škrobu. Chuť pohanky je však dosti mizerná. Jde, ale spíše o zvyk.


Těstoviny

Těstoviny nejsou nejvhodnější surovinou pro nabírání svalové hmoty jak je často prezentováno. Složení těstovin vše vysvětluje. Těstoviny jsou vyrobené z bílé pšeničné mouky, tak jako třeba bílé pečivo. Takže teď je každému jasné, že výživová hodnota těstovin není vysoká.


Museli by jste si kupovat těstoviny z tmavé mouky, nejlépe z žitné. To, že těstoviny mají tmavou barvu ještě neznamená, že jsou z žitné mouky. Pečlivě si přečtěte složení těstovin. Cena tmavých těstovin je však dosti vysoká oproti klasickým pšeničním těstovinám.


Brambory

Brambory jsou výborným zdrojem vitamínů atd. Co se týče sacharidů, obsahují škroby, ale na 100g brambor jich není příliš. S nejvyšším množstvím sacharidů stále vede rýže. Brambory by jste měli určitě do svého jídelníčku zařazovat. Zkuste kupovat druhou třídu, ty jsou univerzální. Nejsou tvrdé, ani příliš měkké k různým druhům úprav.


Tmavé pečivo

Tmavé pečivo, jak už jsem psal u těstovin je nutné dobře kontrolovat, aby vaše houska nebyla nakonec z pšeničné mouky přičemž barva pečiva je tmavá. Takže podle barvy nenakupujte. Vždy si přečtěte složení. Například u baleného chleba není problém vyčíst z čeho chleba vlastně tedy upekli.


Nejvhodnější je pečivo a chléb z žitné mouky, nebo slunečnicový (finančně náročný, ale velice výživný). Takové pečivo a chléb koupíte v běžné prodejně s potravinami. Výživová hodnota tmavého pečiva je vysoká.


Tuky

Tuky se do jídelníčku málo kdy zařazují a málo kdo nad nimi hlouběji přemýšlí.

Ryby by neměly chybět ve vašem jídelníčku, obsahují kvalitní oleje.

Ořechy a semena musí doplňovat také jídelníček. Například vlašské ořechy jsou velice chutné, takže hrst vyloupaných vlašských ořechů denní příjem tuků pokryje.


Lněné semínko se dá také jen tak samotné rozkousat. Není to nijak nechutné. Oleje se také dají doplňovat doplňky výživy. Například rostlinný olej, který upravuje metabolizmus a při objemovém jídelníčku napomáhá nabírat a při redukčním jídelníčku pálit tuky.

Tuky tělo použije jako energii, kterou si nebude muset brát ze svalového glykogenu. Nikdy není na škodu tyto dobré tuky přijímat stravou nebo doplňky výživy. Příjem těchto tuků vřele doporučuji!


Ostatní potraviny


Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina musejí být nedílnou součástí každodenní stravy. Obsah vitamínů, minerálů, enzymů a vlákniny jsou nepostradatelné.


V ovoci naleznete ještě vyšší podíl sacharidů, na který si musí dávat pozor lidé s tendencí nabírat tuky. Pro hubené typy je vyšší příjem ovoce velice vhodný.


Doplňky výživy


Doplňky výživy doplňují příjem živin. Základem bude vždy pevná strava, která se může vhodně doplňky výživy doplňovat o další potřebné živiny.


Ovoce je vhodné přijímat ihned po tréninku, pro rychlé doplnění energie, která byla vyčerpaná při tréninku.