Sacharidy - z čeho je brát?

Sacharidy - z čeho je brát?


Každý, kdo se snaží nabrat svalovou hmotu určitě přemýšlí o tom, které potraviny obsahují dostatek sacharidů. Dozvíte se zde co by a proč nemělo chybět ve vašem jídelníčku.


Konkrétně si popíšeme jaké potraviny jsou bohaté na sacharidy, a které je vhodné používat v objemové přípravě, tedy zařazovat do jídelníčku.


Ještě než začneme zmínil bych, že je nutné vědět kolik sacharidů (i ostatních živin) je vhodné přijmout za den. Toto množství sacharidů je u každého sportovce odlišné. Aby jste zjistili jaké množství sacharidů během dne přijmout, musíte vědět jaký jste somatotyp nebo vycházet ze zkušenosti.


Tzn. kde je vaše maximální hranice příjmu sacharidů, tak aby se vám sacharidy neukládaly jako podkožní tuk. Přesné čísli vyjádřené údaje naleznete zde: Somatotyp – Endomorf, Somatotyp – Ektomorf, Somatotyp – mezomorf.


První potravinou, kterou začneme je rýže. Rýže obsahuje velké množství sacharidů mezi 80 – 98g na 100g, přesné množství záleží na vybraném druhu rýže.


Na trhu je k dostání velký výběr rýží, jako nejlepší se jeví rýže Natural, která není obroušená, je tedy se slupkou a tím je zachován obsah minerálů. Můžete používat i klasickou bílou rýži, ta nemá však tak vysokou výživovou hodnotu, je ale zase chutnější než rýže Natural.


Další velice vhodnou potravinou jsou brambory, které jsou bohaté na sacharidy, minerály, vitamíny a enzymy. Obsah škrobů je, ale nižší než u rýže na 100g. Určitě by neměli chybět ve vašem jídelníčku. Brambory se dají upravit na mnoho způsobů, takže vhodně zpestří váš jídelníček.


Těstoviny jsou méně vhodnou potravinou, přesto často používanou. Těstoviny jsou vyrobené z pšeničné mouky, což snižuje jejich výživovou hodnotu. Často se po těstovinách spíše tloustne. Naopak rýže a brambory obsahují kvalitní škroby.


Jestliže budete do jídelníčku zařazovat těstoviny, mělo by to být v menší míře. Mnohem výhodnější je použití tmavých těstovin z žitné mouky, která je pro svaly výživná.


Ovesné vločky patří k základním potravinám používaným ve fitness. Obsah sacharidů v nich je vysoký. Ovesné vločky na 100g obsahují kolem 60 – 70g sacharidů. Ovesná kaše po ránu zasytí a je velice výživná.


U ovesných vloček je spíše problém nepříliš dobré chuti. Ovesné vločky se dají jíst i během dne. 

Místo ovesných vloček si jako náhražku můžete koupit ovesnou instantní mouku, kterou rozmícháte pro lepší chuť společně s chutným proteinem v šejkru nebo v mixéru.


Další možnou snídaní jsou Corn-flakess. Ty obsahují kukuřičný škrob, který také není nejvýživnější. Ovesné vločky jsou ke snídaní vhodnější. Cena Corn-flakess je dost vysoká např. oproti ovesným vločkám, u kterých je cena velice nízká.


Dětské piškoty nejsou příliš vhodné. Na obalu některých piškotů se dozvíte, že jsou vyrobeny z nejlepších surovin. To je hezké, ale základem při pečení piškotů je pšeničná mouka, třeba jako u bílého pečiva, kde výživová hodnota pro svaly není vysoká.


Pokud máte sklony k tloustnutí, neměli by jste raději piškoty ve velkém pojídat. Jestli jste těžce nabírající typ, můžete piškoty v nouzi používat.


Ovoce je výborným zdrojem sacharidů, především glukózy, která je tělem ihned využitelná. Jiný druh sacharidů než je glukóza nedokáže tělo ihned využít. Proto je vhodné přijímat ovoce jako první zdroj energie po tréninku.


Navíc ovoce obsahuje vysoký podíl vitamínů, minerálů, enzymů, vlákniny, vody a také velice důležitou sluneční energii. Nejkvalitnější je ovoce, které vám roste na zahradě.


Zahraniční ovoce je sklízeno v nedozrálém stavu, aby při převozu neshnilo. Jeho dozrání se uskutečňuje často za pomoci plynu. Tím se snižuje výživová hodnota potraviny.