Vejce urychlí nárůst svalové hmoty

Vejce - urychlí nárůst svalové hmoty


Slepičí vejce byli již několikrát zavrhnuty, což bylo na škodu. Vyhazování vaječných žloutků je velikým omylem ve výživě sportovců. Uvnitř tabulka výživových hodnot ve vejcích.


Slepičí vejce obsahují větší podíl cholesterolu, což je hlavní důvod, proč velká část populace vejce jí minimálně či vůbec.


Sportovci dělají hrubou chybu, když oddělují žloutek od bílku, žloutek vyhodí, aby nepřijali náhodou nějaký ten cholesterol, jelikož žloutek obsahuje více cholesterolu než bílek.

To je však ta nejhorší věc jakou můžete udělat! Žloutek je mnohem výživnější částí vejce, než bílek. Bílek tvoří u vejce pouze ochranou tekutinu budoucího zárodku.


Výživově nedoceněný žloutek obsahuje ty nejvyváženější bílkoviny (aminokyseliny) a to z různých přírodních zdrojů. To je zásadní důvod, proč není dobré vyhazovat žloutky.

Z hlediska výživy sportovce se žádná jiná potravina bohatá na bílkoviny domácím vejcím svým obsahem aminokyselin zdaleka nevyrovná.


Cholesterol ve vejcích


Vejce opravdu obsahují cholesterol, o tom jsem se zmiňoval již výše. Je však nutné vědět, že při budování svalové hmoty potřebujete zvýšený příjem cholesterolu. Jakmile tělo má nedostatek cholesterolu, protože se mu maximálně stravou vyhýbáte, začne si ho dokonce samo vyrábět. To může přinést i zbytečné problémy.


Jestliže jste stále proti zařazení vajec do svého jídelníčku, zkuste se teď zamyslel, jak často jíte smažená jídla, která jsou smažená na přepáleném tuku. To vám nevadí?


Smažené jídlo vám nenabídne nic s toho co obsahují vejce. Vejce mají vysoký obsah dobře vyvážených aminokyselin, obsahují velké množství lecitinu posilující nervy, minerálních látek, vitamínů potřebné pro chod mozku a kvalitní tuky, které mají příznivé zdravotní účinky.


Dále obsahují vitamíny rozpustné v tucích i ve vodě - A, B1, B2, B6, B12, D, E a K. Minerální látky - železo, hořčík, chlór, vápník, fosfor, draslík, síru.

Žloutky obsahují také nejdůležitější esenciální mastnou kyselinu linolenovou (CLA), která při nedostatku prudce tlumí sportovní výkonnost a obranyschopnost těla proti nemocem, příznivě působí na srdce.


„ Vejce jsou významným zdrojem bílkovin s vysokou biologickou hodnotou. “


Maximální denní příjem vajec se u sportovců může pohybovat až kolem 15ti kusů vajec za den. To je velmi vysoké množství. U průměrného kondičního kulturisty se příjem vajec pohybuje kolem 10ti kusů za den, kdy u zdravích jedinců nejsou prokázány žádné známky zvýšení cholesterolu v krvi. Naopak, výživné vejce napomáhají značně k růstu svalové hmoty.


Problémy s cholesterolem mohou mít nemocní lidé, se zvýšeným cholesterolem či lidé obézní. U zdravých jedinců se při tvrdých objemových trénincích dávky vajec kolem 10ti za den projevují zvýšeným růstem svalové hmoty.


Každý by si však měl najít svoji maximální hranici. Dnes není problém nechat si vzít krev a zjistit, zda se mi cholesterol po vysokých dávek vajec navýšil či nikoli. Pro zdravého sportovce je strach s cholesterolu zbytečným strašákem.


Kvalitní vejce poznáte podle barvy žloutku, který je až oranžový. Někteří chovatele slepic však barvu žloutku dobarvují barvivy, tak, že slepicím do krmení přidávají látky, které jsou odpovědné za zbarvení žloutku.


Takové kupované vejce má potom krásnou barvu žloutku. Nejkvalitnější jsou jistě bio vejce, tedy domácí vejce, které jsou větší, výživnější i mnohem chutnější než vejce klasicky koupená v obchodě.


Vejce je vhodné přijímat ke snídani, či jako poslední jídlo. Jelikož vejce obsahují značný podíl bílkovin, nemusíte se bát, že by jste po zkonzumování vajec např. po 20.00 hodině tloustly. V nabírací objemové fázi je vejce vhodné používat jako poslední jídlo dne. Přes den je také možné vajíčka konzumovat.


Tepelné úpravy vajec


Jako nejvhodnější tepelná úprava se jeví vařená vajec ve vodě – natvrdo. Smažená vejce nejsou příliš vhodná. Cholesterol se přeměňuje při smažení na škodlivé látky a jsou tak hůře stravitelná


Vejce na "měkko" vařte 3 minuty, na hniličko 4 minuty a natvrdo 10 minut.

Aby vejce při vaření nepraskala: Po vyndání z lednice nechte vejce chvilku venku, aby „zteplala“. Nesmíte je vařit pod pokličkou. Přidejte do vody trochu soli.

Další tepelné úpravy mohou být v podobě zapečených vajec se šunkou, či různé omelety z vajec se zeleninou. 


Vejce skladujte klasicky v lednici, či v chladné tmavé místnosti do 10ti stupňů celsia.