Zubní pasta - dle zkušeností jedna z top - bez fluoridu

Zubní pasta


Jak najít tu nejkvalitnější zubní pastu a nebo jak si ji vyrobit?


Určitě je možné vyrobit zubní pastu přímo doma, ale je důležitá kvalita vstupních surovin. Zubní pastu dělají její abrazivní složky, a ty v prostředí domácnosti není možné snadno získat tak, aby byly dostatečně jemné a nepoškozovaly zubní sklovinu. Gelové pasty mají jako základ např. glycerin. Jako pojidla lze použít deriváty celulózy. Nezapomeňte přidat účinné látky, např. bylinné extrakty pečující o dásně. Důležitá je i trvanlivost, kterou u domácky vyrobeného produktu nelze zaručit. Díky složitosti přípravy bych spíše doporučila vyzkoušet kvalitní zubní pasty k dostání v lékárnách nebo specializovaných firmách na zdravou výživu.


Jak vidíte, vlastní pastu z biologicky aktivních, snadno rozložitelných a hlavně pro člověka bezpečných složek není jednoduché vyrobit.


Z průzkumu KVALITA - CENA - ÚČINEK na zubní pasty nám nejlépe vyšel model …


Zubní pasta Sibiřské zdraví bez FLUORIDU a s Propolisem


  • Vyrobeno v souladu s mezinárodními standardy GMP Kosmetika a ISO 9001 .
  • Obsahuje minimálně 10% emulze přírodních propolisu a 5 aktivní výtažky z bylin Sibiře!
  • Neobsahuje laurylsulfáty a hrubé abrazivní složky - brusiva!
  • Bez nebezpečných konzervačních látek a syntetických barviv!
  • Všechny složky obsažené v zubní pastě jsou snadno biologicky rozložitelné v našem těle, neškodí organismu, naopak ho podporují a pomáhají


Zubní pasta chrání naše zuby před zubním kazem, citlivým krčkům, hojí, bojuje proti zápachům z úst, absolutně šetrná k zubní sklovině a chrání naše dásně. Má velmi příjemnou chuť a její bylinné složky chrání naše ústa před infekcemi, bakteriemi, plísněmi a pomáhají rychleji hojit dutinu ústní v případě oparů, vředů, akné. Bylinné složky pomáhají bojovat proti krčním nemocem. Zubní pasta vhodná i pro diabetiky.


Bylinky jsou výhradně sbírány v čisté panenské přírodě Sibiř (Altaj - Tuva - Bajkal). Vše je řádně schválené Ministerstvem zdravotnictví České Republiky pro náš trh.


Aktivní složky zubní pasty Sibiřské zdraví


Propolis extract

V zubní pastě Sibiřského zdraví je 10% propolisového extraktu


Propolis se používá hlavně k prevenci pharingitid a zánětlivých onemocněních dutiny ústní, ochraně organizmu před infekčními chorobami, při zánětech dásní, onemocnění horních cest dýchacích, zánětech žaludečních i střevní sliznice a močových cest. Poslední výzkumy také ukazují na silné antioxidační vlastnosti propolisu v boji proti nepříznivým vlivům životního prostředí a volným radikálům vůbec. Zajímavé je také pozorování, že na propolis nevzniká rezistence bakterií jako u antibiotik, přestože se užívá už od dob faraónů.


Také antimykózní účinky pomáhají k zastavení růstu a ničení některých plísní. Propolis je biologicky neškodný a v běžném dávkování je prakticky netoxický, takže bez vedlejších účinků může být užíván dlouhodobě. Propolis se také dobře kombinuje s antibiotiky, zvyšuje jejich účinnost a současně zmírňuje jejich nepříznivé vlivy na organizmus.


Propolis patří k nejžádanějším a také nejtajemnějším včelím produktům. Zvláštně aromatickou, oranžovohnědou látku získávají včely z pryskyřic stromů, které sbírají na kůře, z pupenů apod. Do pryskyřice pak hned po sběru přidávají výměšky svých žláz. Výsledkem je hmota, která má zcela mimořádné účinky. Ničí bakterie, viry a plísně, působí proti zánětům a bolesti, zároveň posiluje imunitní systém a tím brání proti dalším útokům virů na organismus, celkově povzbuzuje organismus a podporuje hojení. Včely propolis využívají hlavně jako „desinfekční nátěr“ vnitřku úlu a jako tmel pro utěsnění mezer. Také jím obalují těla vetřelců např. hmyzu a hlodavců, kteří proniknou dovnitř úlu. Jejich mumifikací pomocí propolisu zabrání rozkladu a tím i šíření škodlivých mikroorganismů v úlu. Vzácnost propolisu je kromě jeho výjimečných vlastností dána tím, že ho včely nevyrábějí mnoho. Jeden roj „připraví“ pouze kolem 300 gramů této výjimečné látky za rok. Včelaři ovšem znají způsoby, jak produkci propolisu o něco zvýšit, například umístěním zvláštních sítěk do úlu.


Lidé propolis odpradávna využívají při léčbě zánětů v dutině ústní a hrdle, bolestí zubů, pro celkové posílení organismu, při trávicích obtížích, revmatu a řadě dalších zdravotních problémů. Záznamy o jeho využití máme už ze starověkého Egypta, kde byl používán nejenom k léčení, ale také při mumifikaci těl faraonů.


Není divu, že se vzrůstajícím zájmem o tradiční léčivé prostředky se propolis ocitl v hledáčku vědců. A ti jeho téměř zázračné schopnosti potvrdili.


Papain

Papain patří mezi enzymy, který štěpí proteiny. Získává se z rostliny papaya.


Jídla konzumovaná bez enzymů bychom nedokázali strávit, náš organizmus by je nebyl schopen zužitkovat. Enzymy uvolňují z potravy takové vitamíny, minerály a aminokyseliny, které jsou nezbytné pro bezporuchovou činnost organizmu a pro zdravý život. 


V našem těle pro trávení je nepostradatelný pepsin, který bílkoviny v jídle štěpí na menší jednotky, na tzv. polypeptidy a tím připraví další pracovní fázi trávení, čímž je štěpení na aminokyseliny.


Nejdůležitějším štěpným enzymem papáje je papain, podobný lidskému enzymu proto papain je často nazýván rostlinným pepsinem. 


Papain má dle domorodých indiánů i mnohé léčebné účinky. Používá se pro zmírnění střevní plynatosti či trávícího procesu. Papain je také užitečný jako lokální přípravek pro podporu hojení při poranění a pomáhá při odstraňování mrtvé tkáně. 


Proč se používá v zubní pastě. Díky enzymatickému štěpení odstraňuje šetrně ze zubů povlak, zabarvení a přispívá k bělení zubů.


Hippophae Rhamnoides extract - Rakytník Řešetlákový

Je keř nebo menší strom vyskytující se hlavně v Číně, Mongolsku, Nepálu, Indii a na Sibiři


Má 25x více vitamínu C než v citrusových plodech a mnoho dalších léčivých látek (vědci uvádějí, že denní doporučenou dávku vitaminu C pokryje jedna jediná bobulka). Kromě toho je rakytník vítanou zásobárnou vitaminu A a organických kyselin.


Proč se nachází v zubní pastě?

Pomáhá léčit paradentózu, otoky dásní a záněty zubů, využívá se při zánětech horních cest dýchacích a hltanu.


V lidovém léčitelství Sibiře, Mongolska i některých oblastí Číny byl rakytník znám již v dávné minulosti. Užíval se při léčbě plicních, zažívacích, jaterních i kloubních onemocnění, ale také v místní kosmetice. Pomáhal při zahlenění i zánětech plic, hojil sliznice, vředy žaludku i dvanáctníku, reguloval krevní oběh. Urychloval proces hojení ran, stimuloval regenerační procesy, měl pozitivní vliv na choroby jater. V tibetské tradiční medicíně patří mezi vysoce efektivní regenerační prostředek, který se používá i při kardiovaskulárních chorobách a intoxikacích.


Ostatně klinické výzkumy z posledních let mimo jiné prokázaly, že plody, šťáva z nich i extrakt ovlivňují funkci žaludku, sleziny a dvanáctníku, ale také tvorbu krve a jsou antimikrobiálně aktivní. Olej má potom značné regenerační vlastnosti, hojí rány a podporuje sekreci trávicích šťáv.


Užívá se téměř na 20 druhů kožních chorob, na uhrovitost, na ekzémy a opruzeniny, dobré výsledky byli dosaženy v léčení bércových vředů, doporučuje se užívat při ozařování rakoviny, pomáhá při rakovině děložního čípku. Léčí poranění rohovky a záněty očí, paradentózu, otoky dásní a záněty zubů, využívá se při zánětech horních cest dýchacích a hltanu, kdy jiné prostředky selhaly, všeobecně tlumí bolest podobně jako analgetika. Podporuje organizmus především v jarním a zimním období, kdy tělu chybí dostatek vitamínů a odstraňuje únavu s tím spojenou.


Salvia officinalis extract - Šalvěj lékařská


Léčivé účinky šalvěje nejsou žádnou novinkou, ba naopak se spojují s mnohaletou tradicí. Problémy, které šalvěj pomáhá řešit, jsou v mnoha případech známé již z léčitelství a babských rad.

Šalvěj lékařská se běžně využívala už ve starověké Persii, v Číně nebo v Egyptě. Své využití nachází nejen v lidovém léčitelství, ale také v naší kuchyni,


Z hlediska obsažených látek jsou pro léčbu podstatné silice (salviol, cineol a thujon), které mají protizánětlivé a baktericidní účinky. Dále jsou v ní obsaženy třísloviny, hořčiny, saponiny, glykosidy, vosky, aminokyseliny, vitamin C aj. Jejich účinků lze využít vnitřně i zevně.


Šalvěj se dá použít též jako kloktadlo, kdy pomáhá v boji s angínou, při bolestech zubů či při výskytu aftů v dutině ústní. Používá se při zvýšené krvácivosti dásní (stahuje dásně). Odstraňuje zápach z úst a hubí plísně. V kožním lékařství se užívá ve formě obkladů k hojení jizev a posílení kůže. Šalvěj lékařská má mnoho dalších lékařských vlastností, které řeší mnohé zdravotní problémy …


Bergenia Crassifolia leaf extract - Bergénie tučnolistá


Bergnie tučnolistá - rusky Badan, roste především na Sibiři, Altaji v okolí Bajkalu a v Jakutské oblasti, kde se vyskytuje v nadmořské výšce až 2500m v puklinách skal.


Bergénii tučnolistou známe jako okrasnou květinu, ale je to i vynikající léčivá bylina. Z listů se dá připravit čaj, který se pije při léčení zánětu močových cest. Z oddenků kloktadlo, to zas účinně pomáhá při léčení zánětu dutiny ústní či angíny.

Působení: má protizánětlivý, baktericidní a diuretický efekt

Bergénie tučnolistá má mnoho dalších lékařských vlastností, které řeší mnohé zdravotní problémy ...


Chamomilla Recutita flower extract - Esenciální olej z heřmánku pravého


Heřmánek se používá po staletí v tradiční a ajurvédské medicíně proti úzkosti, depresi, nespavosti, pro úlevu od bolesti, jako protizánětlivý a protiplísňový prostředek (zabíjí kvasinky jako je Candida)

Heřmánek má zklidňující a hojivé účinky, pomáhá při zánětech, akné, vyrážkách a popáleninách. Tlumí bolest při prořezávání zubů. Blahodárně působí na tkáně v dutině ústní a hrdle. (Zklidňuje dásně).


Chamomilla recutita extrakt obsahuje aktivní flavonoidů, které jsou zvláště užitečné v péči o citlivou pokožku. Bylinný extrakt je bohatý na vitamin B.


Působení heřmánkového oleje na psychiku

Heřmánkový olej pomáhá uvolnit nervový stres všeho druhu, uvolňuje zejména napětí způsobené přehnaných tužeb našeho ega, frustraci, depresi a nelibost. Heřmánková silice má mírně sedativní účinky a usnadňuje tak usínání.


Dalších pár zajímavých info ...

Heřmánkový olej je účinné antiseptikum, antispazmatikum, diuretikum a antialergikum, heřmánek snižuje horečku, podporuje pocení, napomáhá při trávení, ulevuje od plynatosti a průjmu. Je vhodný k uvolnění premenstruačního napětí, k regulaci menstruace a tlumí menstruační bolesti. V neposlední řadě heřmánek zvyšuje celkovou obranyschopnost organismu a to podporou tvorby bílých krvinek.


Pelargonium Graveolens flower oil - Esenciální olej Geranium (Pelargonie)


Geranium (Pelargonium graveolens) má nádherně povznášející, uklidňující, květinovou vůni. Vůně je podobná růži se vzdáleným nádechem citrusů. Jemná, květinová, intenzivní, svěží.Je vynikající pro kůži, a její aromatické vliv pomáhá uvolnit negativní vzpomínky. Používá se tradičně na podporu krevního oběhu a nervové soustavy. Jeho síla spočívá v schopnosti revitalizovat tělesné tkáně.


Aromaterapeutické účinky: 

Uvolňující, analgetické, antidiabetické, dezinfekční a flebotonické (žilní) účinky, antibakteriální účinky. 


Uklidňuje, uvolňuje, harmonizuje, stabilizuje, vyrovnává, zlepšuje náladu, odstraňuje nervozitu. Utišuje bolest, usnadňuje zajizvení ran, zastavuje krvácení, desinfikuje a léčí krční infekce. Používá se také na opary a afty.


Dále jen pro zajímavost stimuluje činnost jater, zužuje cévy, působí močopudně, upravuje premenstruační syndrom a menstruaci, hojí popáleniny, poranění kůže. Odpuzuje hmyz a parazity, hojí hmyzí bodnutí a kousnutí, napomáhá snižovat tělesnou teplotu.


Menthol

Pro medicínu má však největší význam mentol. Obsahuje nejvíce přínosných a léčivých látek. Studie ukázaly, že mátová silice je velmi účinná na několik zdravotních potíží.


Mentol je ingrediencí v mnoha běžných lécích, které jsou volně prodejné. Běžně se přidává do zubních past, ústních vod, žvýkaček, kašel tlumících preparátů, ale i mastí na uvolnění od bolesti. Mentol stimuluje nervy tak, že vjemy chladu vytváří známý chladivý pocit a brání tak organismu reagovat na bolestivé podněty. V ústech navíc mentol vyvolává příjemný pocit svěžího větrového dechu.


Mentol má také velmi dobré výsledky při léčbě vážnějších infekcí způsobených bakteriemi, plísněmi a viry.


Zmírňuje svědění kůže, zlepšuje dýchání, omezuje tvorbu zubního plaku.


Sodium Lauroyl Sarcosinate 

(derivát z mastných kyselin kokosového oleje a sarcosine-amino kyselina).


Sodný lauroyl Sarcosinate zlepšuje stabilitu pěny a poskytuje smetanový nádech. Odvozený od přirozeně se vyskytující mastné kyseliny a aminokyseliny, jemně čistí bez odstranění přirozeného lipidového filmu. Zahušťuje směsi a to včetně šamponů (pH 5/4-5/5). Je také vhodný pro přípravu zubních past.


  • Dobrá pěnivost, usnadňuje a zlepšuje stabilitu pěny a to i v tvrdé vodě, a dokonce i v přítomnosti tuků
  • Vytváří jemnou a krémovou pěnu
  • Pomáhá prevenci zubního kazu tím, že inhibuje hexokinázou, enzymu účastnícího se glykolýzy, který se podílí na tvorbě dutin (přeměna glukózy na kyselinu mléčnou)
  • Je snadno biologicky rozložitelný
  • Zabraňuje zápachu z úst
  • V průběhu těhotenství, nevytváří "sucho v ústech


Pozor nezaměňovat za Lauryl sulfát sodný, který pasta SH neobsahuje

Zubní pasta SH je vyrobena bez pěnivého prostředku lauryl sulfátu sodného (SLS). Kromě zubních past se lauryl sulfát sodný normálně používá v šamponech a holicích pěnách, protože houstne a pění. Tuto látku se obecně nedoporučuje užívat, pokud máte v ústech bolavé ranky či puchýřky, afty. Vědci se domnívají, že SLS vysušuje ochranný hlenitý povlak v ústech, a tím zvyšuje zranitelnost a dráždivost, které mohou vést až ke vzniku zánětů a vředů Namísto SLS je v Zubní pastě SH obsažen málo pěnivý prostředek lauryl sarkosinát sodný, který naopak zdraví prospěšný, je bez komplikací a je snadno biologicky rozložitelný.


Všechny komerční zubní pasty musí obsahovat pěnidla. Tyto látky mají dvě funkce. Pomáhají vytvořit prostředí, které chytá a odstraňuje částice z vašich zubů.


Proč jsou umělé sladidla v zubní pastě - problém nebo pomoc?


Abychom se bavili proč se dává sacharin do zubních past, je nutně nejprve vědět co je to umělé sladilo, které používají hlavně diabetici, kteří musí o své zdraví dbát poctivěji.


Co jsou to náhradní sladidla a proč je používáme

Mezi náhradní sladidla patří látky velmi různorodého chemického složení. Jsou vyráběny uměle, i když některé z nich se v přírodě vyskytují. Jejich získávání z přirozených zdrojů by ale bylo mnohem dražší, než jejich chemická výroba.


Výzkum a výroba náhradních sladidel se rozvinuly v 60. letech 20. století kvůli potřebě nahradit sladkou chuť cukru a snížit tak jeho používání - důvodem byla snaha omezit nežádoucí účinky cukru na zdraví - obezitu, cukrovku a zubní kaz. 


Výhodou náhradních sladidel je jejich vysoká sladivost. Pro snadnější srovnání se sladivost vztahuje vždy k sacharóze. Energetická hodnota je různá, některá sladidla ji mají nulovou, jiná mají dokonce více energie než běžný cukr, ale díky silně sladké chuti se jich použije mnohem méně. 


Jaké vlastnosti má mít ideální sladidlo:


  • Co nejvyšší sladivost.
  • Sladká chuť co nejpodobnější cukru, bez vedlejších pachutí.
  • Velmi nízká, ideálně nulová energetická hodnota.
  • Použitelnost pro všechny – i pro diabetiky , těhotné a kojící ženy, pro děti…
  • Musí mít dostatečný objem a hmotnost (důležité např. při přípravě moučníků a pro snadné dávkování).
  • Dobrá stabilita při tepelné úpravě i v různě kyselém prostředí.
  • Ideální náhradní sladidlo, které by splňovalo všechny požadavky, se zatím najít nepodařilo, proto se většinou používají v kombinaci.


Zdravotní bezpečnost náhradních sladidel je pečlivě hlídaná

Stejně jako u všech ostatních přídatných látek, se i u náhradních sladidel pečlivě hlídá jejich bezpečnost pro lidské zdraví. Než je používání jakéhokoli „éčka“ schváleno, prochází mnoha testy, takže je můžete jíst bez obav – samozřejmě v rozumné míře. Pro jednotlivá sladidla je stanovena akceptovatelná denní dávka (ADI) udávající množství na kg hmotnosti, které je možno denně po celý život konzumovat bez zdravotního rizika. Zprávy o tom, že náhradní sladidla způsobují rakovinu nebo jsou jedovatá, patří do říše moderních mýtů a poplašných zpráv. Například u aspartamu proběhla v nedávné době v USA rozsáhlá studie, která prokázala jeho zdravotní nezávadnost.


Sodium Saccharin


Sacharin je využíván především v zubních pastách, kde je výskyt více přírodních bylinek, aby mohl potlačit jejich hořké chutě. 


Jako sladidlo se obvykle používá jeho sodná sůl. Pro lidi, kteří se neorientují v chemii to může znít strašlivě, ale ve skutečnosti je to v podstatě neškodný čistě bílý prášek, asi čtyřistakrát sladší než cukr. Pro příklad jedno kilo sacharinu dokáže nahradit téměř půl tuny cukru. Ale pozor - sacharin nemá energetickou hodnotu. Navíc nezpůsobuje zubní kaz - používá se ve žvýkačkách, zubních vodách apod.


Sacharin byl zcela náhodou objeven v roce 1878 na universitě v Baltimoru, USA. V následujících letech 19 století byl postup jeho výroby patentován, a jako řada jiných látek sladké chuti postupně komplexně testován z hlediska zdravotní nezávadnosti. V těchto testech sacharin obstál a začal být od počátku 20 století komerčně celosvětově využíván jako náhradní sladidlo. Jméno sacharin je také odvozeno od jména sacharóza, tedy cukr.


Sacharin

ADI: 0-5 mg/ kg - denní dávka

Sladivost: 300x vyšší než u sacharózy

Energetická hodnota: nulová


Jedním z prvních významných zastánců sacharinu byl 26. president Spojených států amerických Theodore Roosevelt. Dochoval se jeho výrok: „ Každý, kdo tvrdí, že sacharin poškozuje zdraví je idiot“. President Roosewelt byl přímý člověk, který proslul svojí energickou povahou a šíří zájmů a úspěchů.


Sacharin je přítomen v řadě výrobků běžné spotřeby, kdy si jeho přítomnost většina lidí ani neuvědomuje, např. žvýkačky, nealko nápoje, zubní pasty, nakládané okurky a mnoho dalších.


Cukerné alkoholy - Polyoly (Sorbitol)


Sorbitol je cukerný alkohol bílé barvy vyskytující se jak práškový, tak i v kapalné formě. Má příjemnou sladkou lehkou chuť. V přírodě se vyskytuje v bobulích např. v jeřábu, v hroznovém vínu nebo v dalším ovoci (třešně, švestky, hrušky, jablka). Používá se především jako sladidlo, stabilizátor a zahušťovadlo.


  • Historie: Sorbitol poprvé izolován již v roce 1872.
  • Původ - Alkoholické cukry, vyskytují se v přírodě např. v ovoci.
  • Chuť: velmi podobná cukru, ale pouze slabě sladká. Mívají příjemné chladivé účinky v ústech.
  • ADI: Sorbitol 0-15 mg/kg
  • Sladivost: Sorbitol 0,5-0,6 v porovnání se sladivostí sacharózy.
  • Energetická hodnota: Sorbitol 1110 kJ/ 100 g (asi o 1/3 energie méně než cukr, který má 1680 kJ/ 100 g)
  • Výhodou je jejich přirozená sladká chuť, která se využívá ve směsích se sladivějšími umělými sladidly na zakrytí pachuti.
  • Nepodporují vznik zubního kazu, používá se proto ve žvýkačkách, na zubní nitě a do zubních past. Jsou vhodné i pro diabetiky. 
  • V zubní pastě zabraňuje dehydrataci či se používá pro slazení
  • Kulinární vlastnosti: Tepelně stabilní, nehnědnou při pečení a cukrovinky s jejich obsahem jsou méně lepkavé než s cukrem.
  • Co se týče potenciálních zdravotních rizik, alkoholová sladidla jsou považována za bezpečnou skupinu látek.
  • Pod jakým názvem se prodává (forma): Samostatně se jako sladidla nepoužívají pro svou slabou sladivost. Přidávají se do směsí se sladšími sladidly pro zakrytí umělé příchutě.
  • Sorbitol je používán jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Má poloviční sladivost než běžný cukr a v organismu se mění na fruktosu. Dále se používá pro přípravu infúzních roztoků, pro výrobu vitamínu C, tenzidů, léků, zubních past 


Hydrogenuhličitan sodný - Sodium Bicarbonate


Hydrogenuhličitan sodný je látkou, kterou používají zubní lékaři a zubní hygienistky pro profesionální čištění zubů metodou „air flow“, dokonale odstraňuje zubní plak, potlačuje krvácivost a neutralizuje kyseliny. 


Jedlá soda je šetrná

Zubní pasty s obsahem jedlé sody zažívají v posledních letech renesanci. Hydrogenuhličitan sodný má výraznou neutralizační kapacitu a dokáže tak snížit koncentraci kyselin, které narušují povrch skloviny a podílejí se na vzniku kazu. Je to látka, která se používá při tzv. profesionálním čištění zubů metodou "air polishingu", kdy se vytvořeným sprejem odstraňují z povrchu zubů pigmenty a plak. Je přitom šetrná k povrchu skloviny.

Někteří lidé považují slanou chuť a pocit při čištění zubní pastou s obsahem jedlé sody za příjemné. Příchuť jedlé sody může některé lidi povzbudit k tomu, aby si zuby čistili déle. To je také přínosné.


Podle Drugs.com, hydrogenuhličitan sodný je obyčejná součást léků používaných k léčbě pálení žáhy, poruchy trávení kyseliny nebo kyselé žaludek. V této funkci, hydrogenuhličitan sodný funguje k neutralizaci nadbytku kyseliny chlorovodíkové, nazývané také žaludeční kyseliny, zvýšením hladiny pH. Kyselina žaludek má pH asi 2,0, což je silná kyselina. Hydrogenuhličitan sodný, který má pH asi 8,1, zvyšuje pH na více neutrální 6,0-7,0.


Navíc, tady to mate černé na bílém: "Hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) neboli jedlá soda (soda bicarbona) je bílý prášek se zásaditým pH. Hydrogenuhličitan sodný se používá jako součást kypřicích prášků do pečiva a šumivých prášků do nápojů, k neutralizaci poleptání kyselinou či k neutralizaci žaludečních šťáv při překyselení žaludku, tzv. ,,pálení žáhy", dá se také použít pro bělení zubů, pro změkčení potravin vařených ve vodě, na čištění v domácnosti i na pohlcení nežádoucích pachů." Jedla soda zubní sklovinu nepoškozuje v žádném případě...


Jak uchovat zubní pastu např. roční záruční době? Je třeba ji tzn. přírodně konzervovat


Abychom byli objektivní, je třeba si říci, co jsou vůbec konzervanty 


S použitím konzervačních látek souvisí mnoho spotřebitelských obav, ale odborníci vědí: konzervační látky nejsou tak strašné jako prostředek bez nich. A to platí zejména u výrobků, které obsahují vysoký podíl přírodních rostlinných extraktů. Konzervační látky chrání kosmetiku a domácí chemické přípravky před tvorbou bakterií a šířením infekcí. V roce 1969 odborníci z FDA (Úřad pro kontrolu kvality potravin a léků, Ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb USA) zkoumal trh s kosmetikou a zjistil, že až 20% přípravků je nakaženo bakteriemi. Konzervační látky se začali široce používat pro zajištění bezpečnosti produktů.


K přírodním konzervantům například patří alkohol (ethanol). Pojďme se tedy podívat na složku, která obsahuje naše zubní pasta.


(Phenoxyethanol + Ethylhexylglycerin)

Inovativní sloučenina (náhrada za parabeny a nebezpečné konzervanty)

Používaná jako složka „zelené“ kosmetiky. Je vyvinut speciálně pro šetrné přípravky pro péči o pleť.

Spolehlivý, biologicky odbouratelný, sloučenina bez nebezpečných konzervační látek. Chrání přípravek před přemnožením bakterií, také účinkuje na kvasinky a plísně.


Rozložení sloučeniny (Phenoxyethanol 90% + Ethylhexylglycerin 10% ) Phenoxyethanolu se účinnost zvyšuje právě Ethylhexylglycerinem. Ethylhexylglycerinem zlepšuje kvalitu kosmetických přípravků a zároveň snižuje závislost na konzervačních látkách.


Glycerin (Glycerol)

Glycerin je bezbarvá viskózní kapalina, která je zcela rozpustná ve vodě. Glycerin je hydroskopický, neboli váže na sebe vodu.


Glycerin patří k nejrozšířenějším surovinám používaným v kosmetice i potravinářském průmyslu. Je ceněný proto, že se jedná o látku přirozeně se vyskytující v tělech rostlin a živočichů včetně člověka. Patří do skupiny kosmetických složek, které jsou současně uvedené v lékopise a využívají se pro výrobu léků.


Z chemického hlediska je glycerin cukerný alkohol. Má některé vlastnosti nižších alkoholů – rozpouští se dobře ve vodě, ale současně nižších cukrů – poutá vodu, má hydratující účinky a je sladký.


Glycerin není toxický, i proto se používá například v čípcích. Lze je vyrábět syntézou, ale v kosmetice se stále častěji používá glycerin získaný z rostlin. Proto je glycerin jako složka přípustný i pro bio kosmetiku. Má výborné dermatologické vlastnosti. Protože je rozpustný ve vodě, nemá schopnost se hromadit na kožním povrchu. Neucpává póry a jeho index komedogenicity (míra schopnosti podpořit vznik akné je 0 : 0 - za rizikové se považují hodnoty od 3). V potravinách je součástí všech tuků a olejů a může být přeměněn na glukózu v játrech, který poskytuje energii pro buněčný metabolismus.


V zubní pastě má glycerin za úkol udržet ji vláčnou a zabránit vyschnutí či zamrznutí, což je užitečné, když otevřete víčko. Přispívá k dobrému pocitu v ústech a zlepšuje chuť. Ve zředěném stavu se používá ke zvlhčování pokožky a sliznic, neboť váže atmosférickou vlhkost a tím ji přenáší do povrchu těla. Gelové pasty mají základ právě glycerin. 

Dodává přípravku hladkou konzistenci.


Oxid křemičitý (hydratovaný oxid křemičitý) 


Je známý jako prášek na čištění zubů - tato pudrová forma se používá pro snadné bělení zubů - nepoškozuje zubní sklovinu - zabraňuje tvorbě zubního kamene a odstraňuje zubní povlak. Nachází se převážně v gelových pastách.


Tato látka je netoxická, nezpůsobuje rakovinu a Food and Drug Administration (FDA) ve Spojených státech ji kvalifikovali jako bezpečné (GRAS). Běžně se používá v zubních pastách, kosmetiky a výrobků pro péči o tělo.

Pozor:

Je důležité nezaměňovat tento typ oxidu křemičitého za krystalický oxid křemičitý, což je toxická látka.


Cellulozová guma - Cellulose Gum


V zubní pastě má za úkol smíchávat sloučeniny dohromady pokud jsou obtížně smíchatelné, má za úkol i zahušťovat a stabilizovat.


Celulózová guma je látka, která se běžně vyskytuje v mnoha výrobcích pro domácnost i kosmetice. A co je nejdůležitější, bylo prokázáno, že celulózová guma je bezpečná ve všech jeho aplikací.


Získává se ze stromů bavlny a je tak snadno obnovitelná. Autor Steve Ettlinger konstatuje, že celulózová guma dokáže absorbovat 15 až 20 krát počáteční hmotnost produktu v kombinaci s vodou. Celkově zlepšuje životnost. 

Celulóza guma nemá žádné známé vedlejší účinky pro organismus. Podle Zooscape.com, lidské tělo není schopno štěpit celulózové gumy a proto prochází trávicím systémem bez jakýkoliv problémů. Nemá žádnou výživnou hodnotu. Je tedy považované za zcela bezpečné.


Xanthan Gum je přírodní produkt

Xantanovou gumu lze použít pro přípravu potravin rostlinného i živočišného původu.


Xantanová guma je látka přírodního původu – polysacharid, který produkuje specifické bakterie. 

Xantanová guma se používá v potravinářství jako zhušťovadlo a stabilizátor, obdoba guaranové gumy. Velmi často se využívá v bezlepkové dietě, kde nahrazuje vlastnosti lepku (zpevňuje, zlepšuje elasticitu potraviny, atd). Pro lidský organismus je naprosto neškodná.


Pro potravinářské účely se vlastní xantan získává enzymatickým procesem (řízenou fermentací glukózy, sacharózy nebo laktózy), svojí strukturou v hlavním řetězci je totožný s celulózou a patří mezi hydrokoloidy (látky vázající vodu)


Xantanová guma v zubní pastě spolu s dalšími gumami umožňuje vytvořit z vody a vodní fáze gel a samotná Xantanová guma stabilizuje emulze.


Limonene, Linalool - jsou to složky vonných přírodních éterických olejů. Většinou se nevyjmenovávají (nevyzrazuje se tak daná originální kompozice)


Linalool

Linalool je přírodní vonná látka. Linalool je přirozeně vyskytující se terpenový alkohol a vyskytuje se jakou součást esenciálních olejů v mnoho rostlinách, např. v citrusech, levanduli, koriandru, růži, růžovém oleji, atd. V kosmetických přípravcích je využíván pro svou příjemnou vůni (květinovou, s trochou kořenné vůně). 


Je produkován více než 200 rostlinnými druhy, hlavně z čeledi Lamiaceae (máty, vonné byliny), Lauraceae (vavříny, skořice, růžové dřevo) a Rutaceae (citrusy), ale také břízami a dalšími rostlinami, od tropického až k polárnímu pásu. Je obsažen i v některých houbách.


Limonene - je přírodní vonná látka. Pochází ze slupek citrusových plodů